Новини

Хто й коли винайшов кондиціонер?

Із давніх часів, ще з грецьких міфів та переказів Китаю, що датуються другим тисячоліттям до нашої ери, людство рятувалося від спеки різноманітними віялами. Вони відрізнялися за розмірами, формами та матеріалами, а згодом стали важливим аксесуаром модних дам. Проте, звісно, ні про яку ефективність в такому випадку не було й мови.

Все почало змінюватися на початку 18 століття. Саме тоді, в 735 році, в будівлі англійського парламенту вперше встановили механічне опахало, що працювало від парового двигуна. Нарешті не були потрібні постійні послуги десятків лакеїв – лише вода та вуглі. Не дивно, що зрештою такий пристрій поширився всією Європою. Фактично, так з’явився вентилятор.

В 1763 році Михайло Ломоносов виклав свою теорію про природній рух повітря. На батьківщині його праця залишилася непоміченою, проте нею скористалися європейські вчені, що вже втомилися від громіздких та шумних вентиляторів. 

В 1810 році вперше прорахували та вдало використали систему природньої вентиляції. Її встановили в лондонській лікарні. Через кілька років система була запатентована винахідливим  французом Жаном Шабаннесом, що назвав свій метод «кондиціонування будівель». Проте в той час це поняття мало дещо інший сенс. Воно означало «привести до ладу, згідно з вимогами та стандартами». Це зараз при слові «кондиціонування» в нас виникають інші, проте суто конкретні асоціації. 

Кондиціонери та холодильники Фарадея

Поки французи раділи успіху, британські вчені не схотіли зупинятися на досягнутому. Великий винахідник Майкл Фарадей вивчав стани речовин та переводив рідини в гази і назад. Він впевнився, що аміак при випаровуванні поглинає тепло. І саме так був вперше відкритий принцип роботи холодильника та кондиціонера. Залишалося лише зібрати сам агрегат.

Спочатку найвдалішими були спроби американського лікаря Джона Горрі, який хотів покращити умови в лікарняних палатах. Він створив машину для виготовлення штучного льоду. Проте це ще був не кондиціонер.

А от першу машину, що справді охолоджувала повітря, в 1902 році створив інженер Вілліс Каррієр. Його винахід встановили в бруклінській типографії, щоб полегшити працю співробітників. Фактично, агрегат мав зменшувати вологість, щоб фарба на папері швидше сохла. А найпростіший спосіб це зробити – знизити температуру. Незважаючи на зовсім іншу мету, успіх був досягнутий.  

Згодом такий же агрегат з’явився в театрі в Кельні, в універмазі Детройту, тощо. Це приваблювало гостей та клієнтів і у кілька разів збільшувало прибутки власників вже у перші ж дні. Тож майбутнє кондиціонерів було вирішено. 

Перші домашні кондиціонери 

Перший кімнатний кондиціонер для дому випустила компанія General Electric в 1929 році. По суті, це був пращур сучасної спліт-системи з виносними вуличними блоками. На той час це була вимога безпеки, адже аміак шкідливий для людини. Відомі навіть летальні випадки через його випаровування. Проте проблему в 1931 році вирішила поява нового хладагенту – фреону. Він не був ні токсичним, ні вибухонебезпечним. Так з’явилися моноблочні побутові кондиціонери.

А якщо вам вже достатньо теорії і ви готові перейти до рішучих дій, за якісними та сучасними кондиціонерами звертайтеся до нас в BNclimate

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *