Новини

Цікаві факти про температуру повітря

Ми щодня цікавимося температурою повітря, адже вона безпосередньо впливає на наше життя. Проте що ми знаємо про неї насправді? Ми у BNclimate зібрали для вас найцікавіші факти!

  1. В оригінальній шкалі Цельсія температура замерзання води приймалася за 100 градусів, а кипіння води – за 0. Ця шкала була перевернута Карлом Ліннеєм, і в такому вигляді використовується до цього дня. Правда, в сучасному визначенні під нулем Цельсія розуміється температура рівна 0,01 градусу. Це температура потрійної точки води, тобто певні значення температури і тиску, при яких вода може одночасно і рівноважно існувати у вигляді трьох фаз.
  2. Найбільш різка зміна температури була зафіксована 22 листопада 1943 року в гірському масиві Блек-Хілс, в штаті Південна Дакота. Протягом двох хвилин вона піднялася від -20 до +7 градусів. Через кілька годин вона впала з +12 до початкових –20 градусів за 27 хвилин.
  3. Найнижча температура взимку була зафіксована в 1926 в Оймяконі, найхолоднішому населеному пункті в Північній півкулі. Це -71,2 градуси.
  4. Звуки цвіркунів спричинені тертям їхніх крил чи ніжок один об одного – так самці закликають самок. За частотою стрекотання можна приблизно визначити температуру повітря. Для цього треба порахувати кількість звуків за 8 секунд і додати 5 – вийде температура у градусах Цельсія. Формула працює найкоректніше в діапазоні від 5 до 30 градусів.
  5. Температура в блискавці може досягати 30 000 К. Це у п’ять разів вище, ніж температура поверхні Сонця – 6 000 К.
  6. Сонце нагріває земне повітря безпосередньо. Його випромінювання проходить крізь шари атмосфери і поглинається сушею і водою на поверхні планети, а вже потім повітря отримує теплову енергію. Тому хоча гори і ближче до сонця, у них холодніше, ніж на рівнинах, оскільки в середньому при підйомі на кожний кілометр температура зменшується на 6 градусів через адіабатичне розширення повітря. Але навіть на найбільших висотах можуть зустрічатися долини, які завдяки особливому рельєфу та відображенню сонячних променів від снігу можуть добре нагріватися. Наприклад, у так званій Долині мовчання, яка знаходиться на одному з маршрутів до вершини Евересту на висоті понад 6 тисяч метрів, у сонячні безвітряні дні температура може підніматися до 35 градусів.
  7. Міжнародна космічна станція постійно перебуває під впливом сонячного світла. Сторона, яка звернена до Сонця, нагрівається до 260 градусів. Тіньова сторона, у свою чергу, охолоджена до 100 градусів. Екіпажу космічної станції іноді доводиться виходити на поверхню конструкції та піддаватися різким змінам температур. Тому їх костюми оснащені системою нагрівання та охолодження, завдяки якій дослідники космосу почуваються відносно комфортно.
  8. Що далі від Сонця розташовані космічні об’єкти, то вони холодніші. Наприклад, температура на Плутоні дорівнює -240 градусам. А найхолодніше місце у Всесвіті розташоване у туманності Бумеранг – температурний режим у цьому регіоні дорівнює -272 градусам.
  9. Дослідники зі Світової метеорологічної організації дійшли висновку, що десятиліття з 2011-го по 2020-й виявилося найспекотнішим за всю історію спостережень. Саме на нього припали три найтепліші роки — 2016-й, 2019-й та 2020-й. У минулому році середня температура на Землі наблизилася до 14,9 градусів, що на 1,2 градуси вище доіндустріального рівня.
  10. Над пустелею дуже мало водяної пари, і практично завжди безхмарно. Вдень поверхня землі під впливом сонячного випромінювання сильно нагрівається. Причому прогрівається незначний шар землі, оскільки сухий грунт має низьку теплоємність і теплопровідність. З настанням ночі піски швидко остигають, тепловому випромінюванню нічого не заважає піти в атмосферу. Якщо повітря вологе і насичене хмарами, як у тропіках, то пара служить «ковдрою» для землі і повертає частину тепла до Землі. Це названо парниковим ефектом. Отже, сухе повітря швидше віддає тепло, а вологе його утримує, тому в тропіках вночі спекотно і душно, а в пустелі можна замерзнути.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *