Новини

Вплив температури повітря на організм людини

З точки зору правильного функціонування організму людини існує поняття теплового комфорту. Це метеорологічні умови, що забезпечують оптимальний рівень фізіологічних функцій, в тому числі терморегуляторних, при суб’єктивному відчутті комфорту.

У стані теплового комфорту система терморегуляції людини знаходиться в незначній напрузі. При цьому спостерігаються невеликі періодичні коливання температури шкіри (33-36 градусів), відсутня активна діяльність потових залоз, спостерігається нормальне співвідношення процесів збудження і гальмування в корі головного мозку, оптимальний рівень всіх інших фізіологічних функцій і висока працездатність.

Стан теплового комфорту підтримується за рахунок роботи системи терморегуляції. Мета терморегуляції – підтримка постійної температури тіла при мінливих умовах зовнішнього середовища. В основі терморегуляції лежать два протилежні процеси – теплопродукція і тепловіддача. Звісно ж, зовнішні умови значним чином впливають на цей процес.

Вплив холодного повітря на організм

В умовах низької температури повітря виникає небезпека переохолодження організму внаслідок посиленої тепловіддачі. Тривалі і навіть короткочасні впливи холоду викликають різноманітні рефлекторні реакції загального та місцевого характеру. Вони впливають не тільки на місця, які зазнали охолодження безпосередньо, а й на віддалені ділянки тіла. Наприклад, охолодження ніг викликає зниження температури слизової оболонки носа і горла, що призводить до зниження місцевого імунітету і появи нежитю, кашлю, ангіни.

В результаті дії холоду виникає озноб, відмороження та створюються умови для виникнення або загострення захворювань органів дихання. Наприклад, це риніт, бронхіт, плеврит, пневмонія, тощо. Порушується робота м’язово-суглобового апарату і периферичної нервової системи. Тривале охолодження організму знижує опірність до інфекційних хвороб.

В той же час в міру прохолодне повітря затримує шкідливі речовини, зміцнює травлення, покращує всі внутрішні функції організму.

Вплив гарячого повітря на організм

Гаряче повітря збільшує потовиділення, послаблює травлення і викликає спрагу. При підвищенні температури відбувається збільшення активності системи терморегуляції, що виражається в посиленні процесів тепловіддачі. Обличчя стає червоним і кров приливає до шкіри.

З часом це викликає підвищення температури тіла, почастішання пульсу, ослаблення серцево-судинної системи, зниження діяльності шлунково-кишкового тракту, тощо. При цьому спостерігається головний біль, погане самопочуття, зниження уваги і координації рухів, знижується працездатність. Так, працездатність при 24 градусах знижується на 15%, а при 28 – на 30%. Для того щоб перегрівання не настало, температура повітря повинна бути на 5-10 градусів нижча від температури тіла.

Звикання людини до високих температур відбувається досить швидко. І, що найцікавіше, стійкість організму до впливу високих температур і підвищеної вологості виробляється не в стані спокою, а при м’язовій діяльності. Але вона не повинна бути надмірною. Тренування з навантаженням середньої інтенсивності при температурі 30 градусів вже через 1-2 тижні сприяє підвищенню працездатності майже вдвічі. Це підтверджує, наприклад, практика сільськогосподарських робіт в польових умовах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *