Фреони – інертні хімічні речовини, а точніше насичені аліфатичні вуглеводи із вмістом фтору. Вони також можуть містити атоми хлору або брому. Вони не горючі і не вибухонебезпечні. У системах кондиціонування фреон використовується у якості холодагенту. І зараз ми у BNclimate спробуємо пояснити його суть детальніше.
Холодоагент в сучасних установках – це газ, за допомогою якого система переносить тепло або холод з одного місця в інше. Як вода в системі опалення, але з іншими фізичними властивостями. У спліт-системах цей газ постійно переходить з рідкої в газоподібну форму, циркулюючи в системі.
Головною властивістю фреону є можливість швидко кипіти та випаровуватися навіть при дуже низьких температурах. Адже при випаровуванні газу він охолоджується. Це пов’язано з тим що молекули залишають рідину та забирають частину енергії з собою, тим самим знижуючи температуру. Чим краще випаровується газ в рідкій формі, тим краще відбувається охолодження.
Спліт-системи складаються з двох блоків, один з яких ставиться в приміщенні, а інший – на вулиці, фасаді, даху або в іншому доступному для встановлення місці. Усередині контуру спліт-системи циркулює газ-фреон.
Види фреонів для систем кондиціонування
В сучасних установках використовують кілька видів фреонів:
- Найпоширеніший холодоагент R410A – це суміш газів діфторметана R-32 і пентафторетана R-125 у співвідношенні 1:1. Температура кипіння: -51,5 градус. Цей фреон використовується з синтетичним маслом. У даній суміші не міститься хлору, тому вона безпечна і не схильна до горіння. Також R410A значно ефективніший за інші різновиди при охолодженні. Проте він відрізняється високим робочим тиском, що є основним його недоліком. Обладнання, розраховане на R410A, не можна заправляти іншим холодоагентом. Практично всі спліт-системи в нашій країні продаються наповнені даними фреоном.
- Фреон R22 – дифторхлорметан, це газ зі слабким запахом хлороформу. Температура кипіння: -40,8 градусів. Він використовується з мінеральним маслом та містить хлор. Саме тому він був заборонений для використання в Європейському союзі і більше не використовується у кондиціонерах.
- Фреон R407C – гідрофторвуглеродний холодоагент, що не містить фтор. Він створений на основі трьох різних фреонів та використовується переважно в великих холодильних установках, а також в мобільних кондиціонерах. Основним недоліком є те, що компоненти у складі випаровуються нерівномірно, що призводить до зниження продуктивності.
- R134A – це тетрафторетан, також не горючий та безпечний для озонового шару. Він використовується в звичайних холодильниках, холодильному обладнанні та автомобільних системах кондиціонування. Системи на його основі є середньо температурними, тобто використання при низьких температурах нижче -7 градусів неможливо. У R134A найнижчий робочий тиск. Він використовується із поліефірними холодильними маслами.
Більшість хладагентів в кондиціонерах або холодильних установках – це вже готова хімічна речовина із заданими характеристиками. Змішувати їх не можна через різні хімічні та технічні характеристики. Ось чому так важливо знати на якому фреоні працює ваша система.