Навіть найсучасніші спліт-системи оточені численними страхами та міфами. Більшість із них пов’язані із специфікою використання холодоагентів. Ці побоювання йдуть ще з часів використання токсичного аміаку. Проте зараз у кондиціонерах циркулює фреон. Саме такі системи ви знайдете в каталозі BNclimate. А ми вже готові розповісти, в чому їх особливість.
Що таке фреони?
Фреони чи хладони використовуються при виготовленні холодильних агрегатів будь-якого призначення. Це холодильники, системи кондиціонування, морозильні шафи, тощо. Довгий час фреонами називали практично будь-які холодоагенти, в той час як запатентована назва Freon належить конкретному продукту американської компанії DuPont.
Фреони – хімічно інертні речовини: вони не горючі і не вибухонебезпечні. Однак, якщо їх нагріти до 250 градусів, деякі з них виділяють отруйний газ фосген.
Які фреони використовуються у кондиціонерах?
Фахівці налічують більше п’ятдесяти видів фреонів з індивідуальними властивостями та призначенням. У системах кондиціонування використовуються лише деякі з них:
- Фреон R22. Використовуються для охолодження до вкрай низьких температур. Наприклад, в холодильниках побутового та промислового призначення, автомобільних і морських рефрижераторах, промислових кондиціонерах. Переваги – низька вартість та універсальність. Недолік – шкода навколишньому середовищу при випаровуванні.
- Фреон R410A є двокомпонентним та не містить хлор, тож значно більш екологічний. Він підходить для заправки холодильного обладнання побутового та промислового призначення. Якщо витік складе більше 40%, систему доведеться заправити заново, інакше заправки холодильного обладнання побутового та промислового призначення.
- Фреон R-407С трикомпонентний. R32 – забезпечує оптимальну продуктивність системи, R125 – відповідає за пожежну безпеку роботи, а R134а – за загальний тиск в робочому контурі. У разі виникнення витоку фреону з кондиціонера заправку доведеться виконати з нуля.
- Фреон R134А – безбарвний нетоксичний газ. Проте у разі порушення герметичності системи і попаданні в неї повітря можуть утворюватися горючі суміші. Не можна змішувати фреон R134А та R12.
- Фреон R404а один з найбезпечніших і стабільних фреонів. Він здатен зберігати високу стабільність складу, навіть якщо стався витік або була проведена перезаправка кондиціонера. Окрім того, він не займається при будь-яких температурах та має мінімальний вплив на озоновий шар.
- Фреон R32 менш в’язкий і щільний, через що він менше витрачається, а це значна економія. Знижена щільність підвищує загальну ефективність системи на 5% і на 4% підвищує холодопродуктивність устаткування.
- Фреон R507А – двокомпонентний, проте за властивостями майже не відрізняється від однокомпонентного. В процесі заправки R507А може перебувати в стані рідини або газу, що дозволяє проводити дозаправку кондиціонера при виявленні витоків або після проведення ремонтних робіт.
- Фреон R600а – це ізобутан, який почали активно використовувати нещодавно. Вдалося знизити споживання речовини, а з ним – безпечну концентрацію та навіть енергоспоживання приладу.
Як розрахувати кількість фреону в кондиціонері?
Самостійно неможливо точно виміряти кількість холодоагенту, яка залишилася в системі. Фахівці прораховують значення, керуючись іншими характеристиками техніки. Для цього потрібні спеціальні знання та обладнання. Зазвичай до зовнішніх і внутрішніх блоків кондиціонера прикріплюються таблички, на яких відображена необхідна інформація: марка фреону та його стандартна кількість. Зазначеного обсягу вистачає на сам кондиціонер, плюс 3-10 метрів траси. Однак, за точними значеннями необхідно звернутися до технічної документації для конкретної моделі.